Podaj trzy pierwsze bajty
 MAC adresu by wyszukać
 firmę lub producenta
 sprzętu.

Czym jest MikroTik ?

Dodany Sat 05 Jul 2008 przez tEDDYbOAR (18623 odsłon)
MikroTik jest systemem operacyjnym przeznaczonym dla zaawansowanych routerów. Na MikroTiku można oprzeć cały szereg różnych projektów sieciowych, od prostych sieci domowych pozwalających na dostarczanie Internetu dla kilku komputerów w prostej sieci lokalnej, po olbrzymie sieci rozległe korzystające z protokołu BGP. MikroTik obsługuje cały szereg różnych interfejsów sieciowych takich jak karty sieciowe Ethernet, karty radiowe 802.11b 2.4 GHz (Prism, Orinoco), 802.11a 5GHz (Atheros) oraz wiele innych ( pełna lista ). System posiada olbrzymie możliwości, zajmując jednocześnie jedynie 32 do 48MB miejsca na dysku/karcie Flash, nie wymaga potężnej maszyny (zadowoli się Pentium 100 z 32MB RAMu). System jest relatywnie prosty w obsłudze, lecz by w pełni wykorzystać jego możliwości, administrator powinien być dobrze zorientowany w zakresie obsługi sieci TCP/IP.

System można wypróbować bezpłatnie przez 24h - przez ten okres czasu można wypróbować wszystkie jego możliwości, nic nie jest wyłączone/zablokowane.Krótka lista możliwości systemu:Obsługa tuneli PPPoE (zarówno klient jak i serwer/Access Concentrator)

Obsługa tuneli EoIP (łączenie sieci Ethernet po standardowych sieciach TCP/IP)

Obsługa tuneli GIF/IPIP (kompatybilna z FreeBSD/Linuxem)

Pełny firewall

Serwery DHCP, DNS, Proxy (WWW, SOCKS)

Zaawansowane algorytmy zarządzania przepustowością łącz

Kontrola ruchu P2P

Funkcje translacji adresów (SNAT/DNAT/Maskarada etc.)

Obsługa protokołów routingu (BGP/RIP/OSPF)

Obsługa IPsec

Routerem zarządzać można z poziomu telnetu, klienta ssh, strony www, bądź specjalnego oprogramowania WinBox pod systemy Windows - każda z tych metod jest dosyć intuicyjna i prosta do opanowania.

Aktualnie główny kierunek rozwoju MikroTika to sieci bezprzewodowe. Jest to jedno z nielicznych dostępnych na rynku rozwiązań jeśli chodzi o sieci dużej przepustowości działające w oparciu o częstotliwości HiperLAN (5GHz). Obsługa chipsetu Atheros jest dużo lepsza niż w przypadku darmowych sterowników typu MADWifi, pozwalając osiągnąć znacznie większe prędkości transmisji danych na większych odległościach. System pozwala na wykorzystanie trybów 6, 9, 12, 18, 24, 36 oraz 54 mbps lub odpowiednio 2x szybszych w przypadku wykorzystania trybu Turbo. MikroTik posiada również protokół N-Streme, przydatny w przypadku tworzenia sieci w topologii gwiazdy (sieć Point to Multipoint). Protokół ten był tworzony z myślą o takich sieciach, pozwalając na znacznie większe przepływności dzięki wyeliminowaniu kolizji, czy też narzutu powodowanego przez nadmiar niewielkich pakietów. Pozwala również na połączenie dwóch kart radiowych w celu uzyskania praktycznie dwa razy większej wydajności (działając w ten sposób, jedna karta używana jest do transmisji danych, druga do ich odbierania).

Powrót :: Drukuj :: E-mail

Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

kanał: #wardriving.pl serwer: IRCnet

Przelicznik dBm do mW

15dBm - 32mW
18dBm - 63mW
20dBm - 100mW
23dBm - 200mW

Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:


Zapomniałem hasła
Zarejestruj się