14 sty, 2022
admin2023

5 idealnych sposobów na brak weny u projektanta

Jeśli jesteś projektantem i nigdy nie miałeś do czynienia z brakiem weny, prawdopodobnie jesteś superbohaterem. Dla nas śmiertelników taki stan to dość powszechny problem. Są chwile, kiedy siedzimy przed ekranem, a nasza kreatywność po prostu wyparowuje.

Spis treści

Spędziłem wiele godzin próbując pozbyć się tej irytującej blokady. Zajęło to trochę czasu, ale znalazłem kilka taktyk, które najlepiej dla mnie działają. Więc nie panikuj! W tym artykule podzielimy się pięcioma sposobami na pokonanie twórczego marazmu i powrót na właściwe tory.

Od innowacyjnych źródeł inspiracji po znaczenie współpracy i jedzenia, nic nie zostanie pominięte. Ale najpierw przeanalizujmy, czym jest brak weny i jak często występuje wśród twórców.

Czym jest brak weny? Czy możesz wymusić kreatywność?

Jednym słowem, zanik twórczy to nic innego jak sytuacja, w której utknąłeś jako projektant i nie potrafisz wykonać następnego kroku. W tym nieprzyjemnym momencie czujesz, że tracisz swoje umiejętności projektowe i kreatywność.

Na szczęście nie jest to trwałe. Oczywiście nadal jesteś świetnym projektantem. Powinieneś wiedzieć i przyjąć, że taki stan zdarza się prawie każdemu kreatywnemu pracownikowi. Nawet najbardziej doświadczeni z nas przeżywają to. Więc pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zachować spokój.

Pamiętaj, że nie możesz wymusić kreatywności. Kiedy blok projektanta puka do twoich drzwi, potrzebujesz trochę czasu, aby się zregenerować.

Więc zamiast panikować, weź sobie do serca kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odzyskać pewność siebie i kreatywność.

Jak pozbyć się twórczego patu?

1. DBAJ O SIEBIE

W niektórych przypadkach blokadą projektanta jest reakcja twojego własnego ciała. Pomyśl o tym. Jak możesz osiągać dobre wyniki, gdy jesteś spięty z powodu presji? Istnieje wiele sposobów dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne. Na przykład możesz zrobić sobie przerwę i coś przekąsić.

Sen ma również kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o uniknięcie braku weny. Ostatnie badania wykazały, że kreatywne myślenie jest bezpośrednio związane z naszymi okresami snu. Brak koncentracji, więcej błędów i chaotyczne zachowanie to tylko niektóre z konsekwencji braku snu.

Z tego powodu drzemka jest sprytnym rozwiązaniem blokady. Więc jeśli czujesz się nieproduktywny, najpierw upewnij się, że nie jesteś zmęczony lub głodny.

2. ZMIEŃ SWOJĄ LOKALIZACJĘ, ZAINSPIRUJ SIĘ

Ale co, jeśli nie jesteś głodny ani zmęczony? Są sytuacje, w których utkniemy przed projektem. Jeśli tak jest, powinieneś zdecydować się na inspirującą przerwę.

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to zmienić swoją lokalizację. Jeśli pracujesz w domu, powinieneś zaczerpnąć świeżego powietrza. Istnieje wiele źródeł inspiracji, które mogą pomóc w przezwyciężeniu blokady projektanta. Osobiście robię sobie przerwę i odwiedzam jedno z następujących źródeł:

  • Parki : Natura cię uspokoi i pomoże zainspirować.  
  • Galerie: najlepszy przyjaciel projektanta. Odwiedzenie galerii sztuki może pomóc w znalezieniu brakujących elementów do nadchodzącego projektu. 
  • Kawiarnie: Ciche kawiarnie to inteligentny sposób na zainspirowanie się. Co jest lepszego niż wielki kubek kawy i relaksująca muzyka?

Możesz też obejrzeć film lub serial telewizyjny. Może to brzmieć jak niekonwencjonalny sposób na czerpanie inspiracji, ale sprawdza się doskonale, gdy pokonujemy swój brak weny. My kreatywni, możemy zaczerpnąć inspirację nawet z najmniej oczekiwanego miejsca.

3. POZNAJ MOC WSPÓŁPRACY

Ponad 90% grafików na świecie to freelancerzy. Chociaż freelancer to ekscytująca praca, może być dość samotna. Następnym razem, gdy zmagasz się z blokadą twórczą, możesz poprosić o pomoc.

Inni projektanci UI lub UX mogą pomóc Ci spojrzeć na projekt innymi oczami i znaleźć brakujące elementy projektu. Z tego powodu współpraca z innymi projektantami to świetny sposób na pokonanie patu.

Z drugiej strony możesz również poprosić znajomych lub rodzinę o pomysły i opinie. Pamiętaj, że inspiracja może pochodzić od każdego.

4. ZAPLANUJ I PODZIEL PROJEKT NA KAWAŁKI

Najczęściej kiedy utknąłem jako projektant, była to całkowicie moja wina. Mówiąc ściślej, jest wiele przypadków, w których nie planujemy projektu efektywnie. Kiedy praca jest przytłaczająca, powodem może być brak dobrze zorganizowanego planu.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to cofnąć się o krok. Przyjrzyj się pracy, którą należy wykonać. Następnie możesz zacząć dzielić swój projekt na małe sekcje. Jeśli wszystko przeorganizujesz, możesz pozbyć się braku weny w ciągu kilku minut.

Staraj się nie tylko organizować swoje zadania, ale także zarządzać czasem, który spędzisz na każdym kawałku. To prawdopodobnie pomoże ci zrozumieć, że masz więcej czasu niż myślisz.

5. ZASTOSUJ TROCHĘ NACISKU, PO PROSTU ZACZNIJ

Niestety, niewielu z nas ma nieskończony czas na znalezienie inspiracji. Większość profesjonalnych projektantów pracuje z terminami. Dlatego wywieranie na siebie presji nie zawsze jest czymś złym.

Po wykonaniu powyższych wskazówek wystarczy zacząć. Nie zapominaj, że blok projektanta pozostanie do momentu rozpoczęcia projektowania.

Kiedy próbuję wywrzeć pewną presję, moje pierwsze szkice są zwykle złe. Ale po chwili wszystko wraca do normy.

Podsumowanie

Jeśli żadna z analizowanych powyżej taktyk nie pomogła, zawsze możesz skorzystać z jednej (lub więcej) z poniższych szybkich wskazówek:

  • Zrób sobie krótką przerwę (około 5 minut);
  • Zacznij od najtrudniejszego zadania;
  • Idź na spacer lub ćwicz;
  • Zapytaj o więcej informacji o projekcie. Czasami klient może pomóc przezwyciężyć blokadę twórczą;
  • Pomyśl o tym, co cię rozprasza i rozwiąż to.

Pamiętaj, że każdy twórca przynajmniej raz spotkał się z brakiem weny. Więc nie ma powodu do paniki. Oczywiście nie wszyscy radzimy sobie z tym w ten sam sposób. Dlatego powinieneś najpierw wypróbować powyższe wskazówki i dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze. Pomoże Ci to przezwyciężyć blokadę i odzyskać kreatywność.

Przeczytaj także:

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram