14 lis, 2022
admin2023

Jak zainstalować WordPressa? Poradnik dla początkujących

WordPress to obecnie najpopularniejszy CMS czyli system zarządzania treścią. Zastanawiasz się, jak zainstalować WordPress? Istnieje kilka różnych metod, z których możesz skorzystać, a dla każdej z nich podam szczegółowy przewodnik.

Jak zainstalować Wordpressa?

Spis treści

Pod koniec tego przewodnika instalacji WordPress powinieneś mieć działającą witrynę WordPress i być gotowym do rozpoczęcia dodawania treści.

Po pierwsze, dlaczego w ogóle istnieją różne metody instalacji WordPressa? Odpowiedź jest prosta… Ze względu na popularność WordPressa istnieje wiele narzędzi pomocniczych, które ułatwiają instalację platformy na różnych serwerach i hostach. W rezultacie istnieje nie tylko jeden sposób instalacji WordPressa, ale wiele alternatywnych.

W tym poście przedstawię samouczek dotyczący każdej z typowych metod instalacji WordPressa .

Aby dać ci wskazówki, którą metodę powinieneś wybrać, uporządkowałem przewodniki od najłatwiejszego do najbardziej czasochłonnego.

Jeśli więc szukasz najszybszego i najłatwiejszego sposobu instalacji WordPressa, zacznij od metody 1!

 • Metoda nr 1: Wybierz hosta z preinstalowanym WordPressem
 • Metoda nr 2: Jak zainstalować WordPress przez cPanel i autoinstalatory
 • Metoda nr 3: Jak ręcznie zainstalować WordPressa przez FTP
 • Metoda nr 4: Jak zainstalować WordPress na własnym komputerze

Jeśli szukasz podsumowania, jak ręcznie zainstalować WordPress, oto ono:

 1. Pobierz najnowszą wersję WordPressa z wordpress.org
 2. Rozpakuj plik i prześlij go do public_html(lub podobnego) katalogu
 3. Utwórz bazę danych MySQL i użytkownika
 4. Skonfiguruj wp-config.phpplik.
 5. Uruchom instalację WordPressa

Metoda nr 1: Wybierz hosta z preinstalowanym WordPressem

Najłatwiejszym sposobem instalacji WordPress jest po prostu wybranie hosta, który zrobi to za Ciebie. W dzisiejszych czasach wiele hostów specyficznych dla WordPressa pozwala ci wybrać preinstalację WordPressa. Oznacza to, że po zarejestrowaniu się w hostingu możesz przejść bezpośrednio do swojej witryny WordPress. Całe pytanie „jak zainstalować WordPressa” jest w takim przypadku nieistotne!

Polecamy hosta, które wstępnie zainstalują dla Ciebie WordPress:

 • dHosting – niedrogi i dostarczany z preinstalowanym WordPressem. 

Ponadto wielu zarządzanych hostów WordPress wstępnie zainstaluje dla Ciebie WordPress, ale ich ceny mogą być wyższe.

Nie martw się jednak, jeśli już wybrałeś innego hosta. Większość innych hostów nadal bardzo ułatwia instalację WordPressa. Ale będziesz musiał kliknąć co najmniej kilka przycisków. Więcej na ten temat w następnym rozdziale:

Metoda nr 2: Jak zainstalować WordPress na cPanel

cPanel to pulpit zarządzania hostingiem, który większość hostów udostępnia swoim klientom. Kiedy zapisujesz się na hosting, Twój host powinien podać Ci dane logowania do cPanel. W przypadku większości hostów interfejs cPanel wygląda mniej więcej tak, jak poniżej. Styl twojego interfejsu może wyglądać nieco inaczej, ale podstawowy układ będzie taki sam:

Jak zainstalować WordPressa

W interfejsie cPanel Twój host powinien zapewnić Ci dostęp do jednego lub kilku autoinstalatorów . Korzystając z tych autoinstalatorów , jesteśmy w stanie odpowiedzieć, jak zainstalować WordPress na cPanel – ponieważ, jak sugeruje „auto(matic)” w ich nazwie, sprawiają, że jest to stosunkowo łatwe.

Autoinstalatory w zasadzie automatyzują pełny proces instalacji WordPressa, który opiszę w następnej sekcji. Więc zamiast robić wszystko ręcznie, wystarczy wprowadzić podstawowe informacje, kliknąć przycisk, a autoinstalator zainstaluje dla ciebie WordPress.

Istnieje kilka różnych autoinstalatorów, z którymi możesz się spotkać.

W niektórych sytuacjach Twój host może również oferować zastrzeżone narzędzie instalacyjne WordPress, które jest kolejnym sposobem instalacji WordPress na cPanel.

Chociaż może istnieć kilka drobnych różnic w interfejsie, wszystkie autoinstalatory działają mniej więcej tak samo. Pokażę ci przykład, abyś mógł zobaczyć, jak zainstalować WordPress na cPanel za pomocą Softaculous, ale dokładny interfejs twojego konkretnego autoinstalatora może wyglądać trochę inaczej.

Aby rozpocząć, znajdź link do autoinstalatora WordPress w cPanel i kliknij go:

Na następnym ekranie powinieneś zobaczyć link Zainstaluj teraz (niezależnie od używanego autoinstalatora). Po prostu kliknij jeszcze raz:

Następnie musisz wprowadzić szczegóły dotyczące instalacji WordPress. Ponownie, ten interfejs powinien ogólnie wyglądać tak samo, bez względu na to, jakiego autoinstalatora używasz.

Najpierw podaj protokół i nazwę domeny, w której chcesz zainstalować WordPress:

polu Protokół, jeśli używasz certyfikatu SSL , wybierz HTTPS. W przeciwnym razie należy wybrać protokół HTTP. Jeśli celowo nie zainstalowałeś certyfikatu SSL , domyślnym ustawieniem jest HTTP.

Następnie wybierz katalog, w którym chcesz zainstalować WordPress. W 99% przypadków należy pozostawić to pole puste . Pozostawienie go pustego oznacza, że ​​WordPress zostanie zainstalowany w Twojej domenie głównej. Oznacza to, że jeśli twoja domena to YOURDOMAIN.com, WordPress zostanie zainstalowany w miejscu YOURDOMAIN.com, a nie w czymś takim jak YOURDOMAIN.com/mywpsite.

Nieco dalej musisz wejść w Ustawienia witryny . To tylko domyślne wartości nazwy i opisu Twojej witryny. Zawsze możesz je zmienić później z poziomu interfejsu WordPress:

Nie włączaj obsługi wielu witryn WordPress, chyba że specjalnie próbujesz utworzyć sieć obejmującą wiele witryn .

Będziesz także musiał utworzyć dane logowania do swojego konta WordPress. Będziesz używać tej kombinacji nazwy użytkownika i hasła, aby zalogować się do pulpitu nawigacyjnego WordPress po instalacji, więc upewnij się, że ją pamiętasz:

W zależności od konkretnego autoinstalatora, którego używasz, możesz zobaczyć również kilka innych opcji. Możesz je bezpiecznie zignorować. Oznacza to, że można pozostawić wszystko, czego nie omówiłem jako domyślne.

Gdy już wszystko wypełnisz, nie zapomnij kliknąć przycisku Instaluj u dołu ekranu. Uruchamianie może zająć około minuty. Następnie powinieneś otrzymać potwierdzenie i to wszystko. Zrobiłeś to. Oto jak zainstalować WordPress na cPanel za pomocą autoinstalatora. Możesz teraz zalogować się do swojej nowej witryny WordPress, przechodząc do YOURDOMAIN.com/wp-admin.

Metoda nr 3: Jak ręcznie zainstalować WordPress

Osobiście nie widzę już potrzeby korzystania z tego procesu ręcznego ze względu na to, jak proste i rozpowszechnione są powyższe autoinstalatory. Praktycznie każdy host internetowy oferuje jakiś rodzaj narzędzia, które pozwala zainstalować WordPress z pulpitu nawigacyjnego hostingu.

Ale jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ręcznie zainstalować WordPress, czytaj dalej. Jeśli jesteś początkującym, po prostu skorzystaj z procesu autoinstalacji, który opisałem powyżej.

Aby uruchomić słynną 5-minutową instalację WordPress, będziesz potrzebować programu FTP do przesyłania plików. Używam FileZilla , ale istnieje wiele wysokiej jakości darmowych programów FTP. Jeśli nie masz pewności, czym jest FTP lub jak go używać, prawdopodobnie oznacza to, że powinieneś używać autoinstalatora WordPress. 

Zacznij od pobrania najnowszej wersji WordPressa z wordpress.org :

Następnie rozpakuj plik i prześlij go do public_html(lub podobnego) katalogu swojej witryny. Jeśli nie masz pewności, jak zalogować się do FTP, poproś hosta o informacje o koncie FTP:

W tym czasie przejdź do swojego konta cPanel i znajdź opcję Bazy danych MySQL :

Powinieneś zobaczyć opcję Utwórz nową bazę danych . Wprowadź nazwę swojej bazy danych i kliknij Utwórz bazę danych:

Nazwa może być dowolna – pamiętaj tylko, aby ją zapamiętać. Będziesz go później potrzebować.

Następnie musisz faktycznie utworzyć użytkownika dla swojej bazy danych. Więc na tej samej stronie przewiń w dół do Użytkownicy MySQL i utwórz nowego użytkownika:

Po utworzeniu użytkownika pamiętaj, aby dać mu dostęp do utworzonej bazy danych:

Na następnej stronie pamiętaj również o podaniu tej nazwy użytkownika Wszystkie uprawnienia:

Teraz, zakładając, że transfer FTP został zakończony, możesz przejść do swojej nazwy domeny, aby zakończyć proces instalacji. Kiedy odwiedzasz swoją domenę, powinieneś zobaczyć kreatora instalacji WordPress. Najpierw musisz wybrać swój język:

Następnie upewnij się, że masz pod ręką dane dotyczące nazwy bazy danych, użytkownika i hasła. Wprowadź je, gdy pojawi się monit:

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powinieneś być w stanie uruchomić instalację WordPress:

Nadaj swojej witrynie WordPress tytuł i wprowadź informacje niezbędne do utworzenia konta administratora:

Następnie kliknij Zainstaluj WordPressa.

I to wszystko! Właśnie nauczyłeś się, jak ręcznie zainstalować WordPressa w zaledwie pięć minut. Możesz teraz zalogować się przy użyciu danych konta wprowadzonych podczas procesu instalacji:

Metoda nr 4: Jak zainstalować WordPress na własnym komputerze

Jeśli chcesz stworzyć piaskownicę, w której możesz dowiedzieć się więcej o WordPressie, możesz zainstalować WordPressa na swoim komputerze. Będziesz mieć w pełni działającą instalację WordPress, z którą możesz się bawić, po prostu nie będzie ona dostępna dla nikogo innego.

Oznacza to, że będzie dostępny tylko na twoim komputerze. Jest to również znane jako „localhost”.

Zainstaluj WordPress już dziś i stwórz swoją witrynę

Ponownie, jeśli jesteś początkującym, po prostu użyj autoinstalatora, który zapewnia twój host (miejmy nadzieję). Jest to łatwe, szybkie i nie różni się niczym od samodzielnej instalacji WordPressa. Albo jeszcze lepiej, wybierz hosta z preinstalowanym WordPressem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ręcznie zainstalować WordPressa tylko dla dumy, spróbuj. Ale obiecuję ci, że po ręcznej instalacji WordPressa po raz setny staniesz się wielkim fanem autoinstalatorów!

Przeczytaj także:

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
 • Klimatyzacja Kraków
 • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram