DevOps

DevOps to metodyka związana z zarządzaniem procesami wytwarzania oprogramowania, która umożliwia szybsze i bardziej efektywne dostarczanie wartości biznesowej poprzez ciągłą integrację i dostarczanie (Continuous Integration/Continuous Delivery - CI/CD). Nazwa "DevOps" pochodzi od połączenia słów "Development" (rozwój) oraz "Operations" (operacje) i odnosi się do synergii między zespołami developerskimi i operacyjnymi w celu usprawnienia procesu wytwarzania oprogramowania.

DevOps stawia na automatyzację procesów, dzięki czemu możliwe jest szybsze dostarczanie zmian do produkcji, zapewniając jednocześnie wysoką jakość produktu. Zespoły DevOps często pracują w oparciu o infrastrukturę jako kod (Infrastructure as Code - IaC), co pozwala na elastyczne i skalowalne zarządzanie środowiskiem produkcyjnym.

W ramach praktyk DevOps często stosuje się również monitorowanie i analizę danych, które mają na celu zapewnienie ciągłej dostępności aplikacji oraz szybką reakcję na ewentualne problemy. Często używane narzędzia w kontekście DevOps to między innymi Docker, Kubernetes, Jenkins, Git, Ansible czy Terraform.

Przykładowa aplikacja DevOps może polegać na skrypcie, który automatycznie buduje, testuje i wdraża nowy kod do środowiska produkcyjnego po zatwierdzeniu przez zespół developerski, a następnie monitoruje aplikację w czasie rzeczywistym i reaguje na wszelkie problemy automatycznie. Dzięki takim praktykom możliwe jest ciągłe doskonalenie produktu oraz dostarczanie oprogramowania zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram