Encryption

Szyfrowanie danych

Szyfrowanie jest procesem polegającym na zamianie czytelnej formy danych na zaszyfrowaną formę, która jest niezrozumiała dla osób nieposiadających klucza deszyfrującego. Jest to kluczowy element bezpieczeństwa informacji w świecie IT.

Istnieje wiele różnych algorytmów szyfrowania, ale najpopularniejsze z nich to symetryczne szyfrowanie kluczem i asymetryczne szyfrowanie kluczem publicznym. W przypadku szyfrowania symetrycznego ten sam klucz służy zarówno do zaszyfrowania, jak i odszyfrowania danych. Natomiast w szyfrowaniu asymetrycznym klucz publiczny służy do zaszyfrowania danych, a klucz prywatny do ich odszyfrowania.

Szyfrowanie jest wykorzystywane w wielu obszarach IT, takich jak bezpieczeństwo sieci komputerowych, bezpieczeństwo transakcji online, ochrona danych osobowych czy zabezpieczanie komunikacji. Przykładowo, szyfrowanie SSL/TLS jest stosowane podczas przeglądania stron internetowych w celu zapewnienia poufności przesyłanych danych.

Innym przykładem wykorzystania szyfrowania jest program Bitlocker, który pozwala na szyfrowanie danych na dyskach twardych w systemie Windows, zapewniając dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do informacji przechowywanych na komputerze.

W dzisiejszych czasach, w których ilość przesyłanych i przechowywanych danych stale rośnie, szyfrowanie staje się coraz bardziej istotnym narzędziem w zachowaniu bezpieczeństwa informacji i ochrony prywatności użytkowników.

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram