JSON (JavaScript Object Notation)

JSON (JavaScript Object Notation) jest to format danych, który został stworzony do przesyłania informacji między aplikacjami. Format ten jest oparty na języku JavaScript, co oznacza że jest z nim kompatybilny. JSON składa się z par klucz-wartość, gdzie klucz jest zawsze ciągiem znaków, a wartość może przyjmować różne typy, takie jak liczby, ciągi znaków, obiekty czy tablice.

Format JSON jest bardzo popularny w dziedzinie IT, ponieważ jest lekki, czytelny dla człowieka i łatwy do przetwarzania zarówno przez maszyny, jak i ludzi. Jest wykorzystywany do przechowywania i wymiany danych w aplikacjach internetowych, serwisach internetowych oraz bazach danych.

Przykładowe zastosowania JSON to zapisywanie ustawień użytkownika w przeglądarce internetowej, przesyłanie danych z serwera do aplikacji mobilnych, czy zapisywanie danych geolokalizacyjnych w aplikacjach mapowych.

Przykładowy obiekt w formacie JSON:
{
"imie": "Jan",
"nazwisko": "Kowalski",
"wiek": 30,
"miasto": "Warszawa",
"telefon": "+48 123 456 789"
}

W powyższym przykładzie mamy obiekt reprezentujący informacje o osobie o imieniu Jan, nazwisku Kowalski, mającej 30 lat, mieszkającej w Warszawie i posiadającej numer telefonu +48 123 456 789. Każda para klucz-wartość oddzielona jest przecinkiem, a cały obiekt jest zawarty w klamrach {}.

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram