SQL (Structured Query Language)

SQL (Structured Query Language) jest językiem programowania służącym do zarządzania bazami danych. Jest to standardowy język zapytań, który umożliwia tworzenie, modyfikację oraz zarządzanie bazami danych. SQL został stworzony w latach 70. XX wieku przez naukowca Edgara F. Codda oraz jego kolegów z IBM Research. Język ten jest wykorzystywany przez wszystkie najpopularniejsze systemy zarządzania bazami danych, takie jak MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle czy PostgreSQL.

SQL jest językiem deklaratywnym, co oznacza, że programista określa, jakie dane chce otrzymać, a nie jak system ma to zrobić. Dzięki temu SQL jest łatwy do nauki i stosunkowo intuicyjny. Podstawowe operacje wykonywane za pomocą SQL to SELECT (pobieranie danych), INSERT (dodawanie nowych rekordów), UPDATE (aktualizacja istniejących rekordów) oraz DELETE (usuwanie danych).

Przykład zastosowania SQL to tworzenie zapytań do bazy danych w celu uzyskania informacji np. o klientach, zamówieniach czy produktach. Przykładowe zapytanie SELECT w SQL może wyglądać tak:
```
SELECT imie, nazwisko FROM klienci WHERE miasto = 'Warszawa';
```

Wynikiem tego zapytania będzie lista imion i nazwisk klientów mieszkających w Warszawie. SQL jest niezbędnym narzędziem dla programistów i analityków danych do efektywnego zarządzania informacjami w bazach danych.

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram