Tailwind CSS - wady i zalety. Czy jest lepszy od Bootstrap'a?

Jako platforma CSS zorientowana na funkcjonalność, Tailwind szybko stał się popularny wśród programistów. Dzięki szybkiemu procesowi stylizacji i swobodzie, jaką oferuje przy projektowaniu strony internetowej, naprawdę nic dziwnego, że właśnie tak się stało.

Tailwind CSS - czy lepszy od Bootstrap?

Spis treści

Ale jak możesz upewnić się, że jest to odpowiedni framework CSS dla twoich nadchodzących projektów rozwojowych? Z tego wpisu na blogu dowiesz się, czym jest Tailwind i czym różni się od innych platform, takich jak Bootstrap czy Foundation.

Ponadto podkreślimy główne zalety i wady frameworka. Na koniec będziesz w stanie uczciwie i obiektywnie ocenić, czy Tailwind jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Więc bez zbędnych ceregieli, sprawdźmy jak to wygląda od podszewki.

Co to jest CSS Tailwind?

Wydany po raz pierwszy w maju 2019 r. Tailwind CSS to front-endowy framework CSS. Obecnie jest w wersji 2.2. Od czasu premiery Tailwind zyskał sporą rzeszę fanów. Ponad 260 tys. programistów wykorzystało go do ulepszenia swoich systemów projektowania.

Takie statystyki sprawiają, że Tailwind jest jednym z najpopularniejszych frameworków CSS na rynku, a wszystko to w niecałe dwa lata. Powodów jest wiele. Przede wszystkim dlatego, że jego cechy sprawiają, że jest idealnym wyborem dla szerokiej gamy projektów. 

Główna różnica między Tailwind a jego konkurentami polega na tym, że daje programistom pełną kontrolę nad stylami aplikacji internetowych. Czy jest to odpowiedni framework CSS dla Ciebie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się zaletom i wadom Tailwind.

Tailwind CSS: plusy i minusy

CSS TAILWIND: ZALETY

1. Kontrola nad stylizacją

Tailwind to wyjątkowa platforma CSS, jeśli chodzi o stylizowanie aplikacji internetowych, co oznacza, że ​​Tailwind nie ma domyślnego motywu, którego trzeba używać tak jak innych struktur CSS.

Na przykład możesz nadać każdemu projektowi inny wygląd, nawet jeśli użyjesz tych samych elementów (paleta kolorów, rozmiar itp.). Dlatego jest to jeden z niewielu frameworków CSS, który nie nakreśla tego, jak powinieneś stylizować swój projekt. 

2. Szybszy proces stylizacji CSS

Nie ma szybszego frameworka niż Tailwind, jeśli chodzi o stylizację HTML. W rezultacie możesz łatwo tworzyć dobrze wyglądające układy, bezpośrednio stylizując elementy. Jest to możliwe, ponieważ Tailwind oferuje tysiące wbudowanych klas, które nie wymagają tworzenia projektów od podstaw.

Dlatego nie musisz samodzielnie pisać reguł CSS. Te klasy CSS są głównym powodem, dla którego tworzenie i stylizowanie za pomocą Tailwind jest tak szybkie. 

3. Reakcja i bezpieczeństwo 

Dzięki gotowym klasom Tailwind możesz zaprojektować układ bezpośrednio w pliku HTML. To sprawia, że ​​jest to bardzo responsywny, przyjazny dla urządzeń mobilnych framework CSS. Poza tym Tailwind udowodnił, że jest stabilnym frameworkiem od swojej pierwszej wersji.

Framework został opracowany przez najwyższej klasy inżynierów, dlatego błędy i dłuższe przerwy w kolejnych aktualizacjach są rzadkie. 

4. Dodatkowe funkcje 

CSS Tailwind działa w interfejsie witryny. Z tego powodu deweloperzy powinni wymagać maksymalnej responsywności. Cóż, Tailwind zapewnia możliwość tworzenia responsywnych motywów dla aplikacji internetowych i usuwania wszystkich nieużywanych klas CSS. Dzięki PurgeCSS Tailwind pomaga utrzymać jak najmniejszą końcową warstwę CSS.

CSS TAILWIND: WADY

1. Styl i HTML są mieszane

Ponieważ nie musisz samodzielnie pisać reguł CSS, Tailwind działa inaczej niż większość frameworków CSS. Chociaż jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie znają CSS, oznacza to również, że Tailwind łączy reguły stylów z Twoimi plikami HTML.

Jest to sprzeczne z zasadą „rozdzielenia obaw”. Wielu programistów woli oddzielić strukturę i styl strony, twierdząc, że klasy sprawiają, że proces znaczników Tailwind jest pełny. 

2. Nauka wymaga czasu 

Ze względu na wbudowane klasy CSS Tailwind jest dość intensywny w nauce. Nawet dla doświadczonych programistów nauczenie się używania i pełnego wykorzystania gotowych klas może być wyzwaniem. Ale oczywiście, jak w przypadku każdego innego zadania programistycznego, praktyka czyni mistrza.

Jeśli jednak jesteś pewny siebie i szybki, jeśli chodzi o pisanie klas CSS, Tailwind może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Nawet jeśli to prawda, Tailwind generalnie przyspiesza stylizacje CSS na dłuższą metę.  

3. Brak ważnych komponentów

W przeciwieństwie do Bulmy i Bootstrapa, Tailwind nie ma wielu istotnych elementów stylizacyjnych. Niestety oznacza to, że musisz ręcznie dodawać funkcje, takie jak nagłówki, przyciski i paski nawigacyjne dla aplikacji internetowych.

Nie jest to znacząca wada, ponieważ doświadczeni programiści mogą szybko wdrożyć te funkcje. Będziesz jednak musiał poświęcić na to trochę czasu. 

4. Dokumentacja 

Chociaż Tailwind CSS poczynił wielkie postępy, jeśli chodzi o dodawanie przewodników i samouczków wideo , nadal pozostaje w tyle za konkurentami, takimi jak Bootstrap. Oczywiście zawsze możesz skontaktować się z programistami, jeśli masz problem.

Pamiętaj jednak, że może to zająć trochę czasu. Z tego powodu może być konieczne ręczne dostosowanie struktury do własnych potrzeb.

Czy warto spróbować Tailwind?

W kilku słowach praca z Tailwind różni się znacznie od innych frameworków CSS. Zidentyfikowaliśmy jego główne zalety i wady. Na podstawie tych funkcji możemy śmiało stwierdzić, że Tailwind to:

  • Doskonałe rozwiązanie dla programistów znających CSS, którzy chcą w dłuższej perspektywie przyspieszyć proces tworzenia i projektowania.
  • Nie jest to dobry pomysł, jeśli nie znasz CSS lub nie chcesz spędzać czasu na nauce nowego frameworka CSS. 

Staje się jasne, że wszystko zależy od Twoich osobistych potrzeb i preferencji. Jeśli jednak oszczędzanie czasu na stylach CSS jest dla Ciebie priorytetem, zdecydowanie powinieneś spróbować Tailwind.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się korzystać z Tailwind, czy nie, oczywiste jest, że wielu programistów korzysta z niego z dobrych powodów. Ponieważ oferuje szybszy proces stylizacji i jest responsywnym i stabilnym frameworkiem, jest tutaj.

Tailwind może pomóc Ci zaoszczędzić czas i zmienić sposób projektowania stron internetowych, dlatego warto poświęcić czas na jego przetestowanie.

Przeczytaj także:

Należymy do IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram