01 mar, 2022
admin2023

Dlaczego Python jest tak popularnym językiem programowania?

Python to jeden z języków, który z roku na rok jest świadkiem niesamowitego wzrostu i popularności. W 2017 r. Stackoverflow obliczył, że python pokona wszystkie inne języki programowania do 2020 r., ponieważ stał się najszybciej rozwijającym się językiem programowania na świecie.

Dlaczego Python jest tak popularny?

Spis treści

Jest również uważany za jeden z najlepszych języków programowania do uczenia maszynowego. Dlaczego więc Python jest tak popularny?

Dlaczego Python jest tak popularny?

1) Łatwy do nauczenia i użytkowania

Język Python jest niezwykle łatwy w użyciu i nauce dla początkujących. Język Python jest jednym z najbardziej dostępnych języków programowania, ponieważ ma uproszczoną składnię i nie jest skomplikowany, co kładzie większy nacisk na język naturalny. Ze względu na łatwość uczenia się i użytkowania, kody Pythona można łatwo pisać i wykonywać znacznie szybciej niż inne języki programowania.

Kiedy Guido van Rossum tworzył pytona w latach 80., zaprojektował go tak, aby był językiem ogólnego przeznaczenia. Jednym z głównych powodów popularności pythona była jego prostota składni, dzięki czemu można go łatwo przeczytać i zrozumieć kod nawet przez programistów-amatorów.

Można też szybko poeksperymentować, zmieniając bazę kodu Pythona, ponieważ jest to język interpretowany, co czyni go jeszcze bardziej popularnym wśród wszelkiego rodzaju programistów.

2) Dojrzała i wspierająca społeczność Pythona

Python został stworzony ponad 30 lat temu, co stanowi dużo czasu, aby każda społeczność zajmująca się językiem programowania odpowiednio się rozwinęła i dojrzała, aby wspierać programistów na poziomach od początkującego do eksperckiego. Dostępnych jest wiele dokumentacji, przewodników i samouczków wideo dla języka Python, z których mogą korzystać uczący się i programiści na każdym poziomie umiejętności lub w każdym wieku i otrzymać wsparcie wymagane do poszerzenia swojej wiedzy w języku programowania Python.

Wielu uczniów zostaje wprowadzonych do informatyki tylko za pomocą języka Python, który jest tym samym językiem używanym w szczegółowych projektach badawczych. 

Jeśli w jakimkolwiek języku programowania brakuje wsparcia dla programistów lub dokumentacji, nie rozwijają się one zbytnio. Ale python nie ma takich problemów, ponieważ jest tu od bardzo dawna. Społeczność programistów Pythona jest jedną z najbardziej aktywnych społeczności języków programowania.

Oznacza to, że jeśli ktoś ma problem z językiem Pythona, może uzyskać natychmiastowe wsparcie od programistów na wszystkich poziomach, od początkującego po eksperta w społeczności. Uzyskanie pomocy na czas odgrywa kluczową rolę w rozwoju projektu, co w przeciwnym razie może spowodować opóźnienia.

3) Wsparcie ze strony renomowanych sponsorów korporacyjnych

Języki programowania rozwijają się szybciej, gdy wspiera je sponsor korporacyjny. Na przykład PHP jest wspierany przez Facebook, Java przez Oracle i Sun, Visual Basic i C# przez Microsoft. Język programowania Python jest mocno wspierany przez Facebooka, Amazon Web Services, a zwłaszcza Google.

Google przyjął język Pythona już w 2006 roku i od tego czasu używa go w wielu aplikacjach i platformach. Wiele wysiłku instytucjonalnego i pieniędzy zostało poświęconych na szkolenie i sukces języka Pythona przez Google. Stworzyli nawet dedykowany portal tylko dla Pythona. Lista narzędzi wsparcia i dokumentacji stale rośnie dla języka Pythona w świecie programistów.

4) Setki bibliotek i frameworków Pythona

Ze względu na sponsoring korporacyjny i dużą społeczność wspierającą Pythona, python ma doskonałe biblioteki , których możesz użyć, aby wybrać i zaoszczędzić czas i wysiłek w początkowym cyklu rozwoju Twojego projektu. Istnieje również wiele usług multimedialnych w chmurze, które oferują wsparcie dla wielu platform za pomocą narzędzi podobnych do bibliotek, co może być niezwykle korzystne.

Dostępne są również biblioteki ze szczególnym naciskiem, takie jak nltk do przetwarzania języka naturalnego lub scikit-learn do zastosowań uczenia maszynowego.

Istnieje wiele frameworków i bibliotek dostępnych dla języka python, takich jak:

  • matplotib do kreślenia wykresów i diagramów,
  • SciPy do zastosowań inżynierskich, nauk ścisłych i matematyki
  • BeautifulSoup do parsowania HTML i XML
  • NumPy do obliczeń naukowych
  • Django do tworzenia stron internetowych po stronie serwera

5) Wszechstronność, wydajność, niezawodność i szybkość

Zapytaj dowolnego programistę Pythona, a zgodzą się całym sercem, że język Pythona jest wydajny, niezawodny i znacznie szybszy niż większość współczesnych języków. Python może być używany w prawie każdym środowisku i nie napotkasz żadnego problemu z utratą wydajności, niezależnie od platformy, na której działa.

Jeszcze jedną najlepszą rzeczą w wszechstronności języka Python jest to, że może być używany w wielu odmianach środowisk, takich jak aplikacje mobilne, aplikacje komputerowe, tworzenie stron internetowych, programowanie sprzętu i wiele innych. Wszechstronność Pythona czyni go bardziej atrakcyjnym w użyciu ze względu na dużą liczbę aplikacji.

6) Big data, uczenie maszynowe i przetwarzanie w chmurze

Cloud Computing, Machine Learning i Big Data to obecnie jedne z najgorętszych trendów w świecie informatyki, które pomagają wielu organizacjom w przekształcaniu i ulepszaniu procesów i przepływów pracy.

Język Python jest drugim po języku R najpopularniejszym narzędziem używanym do nauki i analizy danych. Wiele obciążeń przetwarzania danych w organizacji jest obsługiwanych wyłącznie przez język Pythona. Większość prac badawczo-rozwojowych odbywa się w języku Python ze względu na jego liczne zastosowania, w tym łatwość analizowania i organizowania użytecznych danych.

Nie tylko to, ale setki bibliotek Pythona są codziennie używane w tysiącach projektów uczenia maszynowego, takich jak TensorFlow dla sieci neuronowych i OpenCV dla wizji komputerowej itp.

7) Język pierwszego wyboru

Język Python jest pierwszym wyborem dla wielu programistów i studentów ze względu bardzo duże zapotrzebowanie na rynku specjalistów z tego zakresu. Studenci i programiści zawsze czekają na naukę języka, na który jest duże zapotrzebowanie. Python jest obecnie bez wątpienia najgorętszym kąskiem na rynku.

Wielu programistów i studentów nauki o danych używa języka Pythona w swoich projektach programistycznych. Nauka języka Python jest jedną z ważnych sekcji kursów certyfikacyjnych z zakresu nauki o danych. W ten sposób język Pythona może zapewnić studentom mnóstwo fantastycznych możliwości rozwoju zawodowego. Ze względu na różnorodność zastosowań Pythona można realizować różne opcje kariery i nie przywiązywać się do jednej.

8) Elastyczność języka Python

Język Pythona jest tak elastyczny, że daje programiście szansę wypróbowania czegoś nowego. Osoba, która jest ekspertem w języku Pythona, nie ogranicza się tylko do budowania podobnych rzeczy, ale może również próbować zrobić coś innego niż wcześniej.

Python nie ogranicza programistom tworzenia jakichkolwiek aplikacji. Taka swoboda i elastyczność dzięki nauce tylko jednego języka nie jest dostępna w innych językach programowania.

9) Używanie Pythona w środowisku akademickim

Teraz język Pythona jest traktowany jako podstawowy język programowania w szkołach i uczelniach ze względu na jego niezliczone zastosowania w sztucznej inteligencji, głębokim uczeniu, nauce o danych itp. Stał się teraz fundamentalną częścią świata rozwoju, na którą szkoły i uczelnie nie mogą sobie pozwolić uczyć języka Pythona.

W ten sposób zwiększa liczbę programistów i programistów Pythona, a tym samym jeszcze bardziej zwiększa jego wzrost i popularność. 

10) Automatyzacja 

Język Python może bardzo pomóc w automatyzacji zadań, ponieważ dostępnych jest wiele narzędzi i modułów, co znacznie ułatwia pracę. To niewiarygodne, że można łatwo osiągnąć zaawansowany poziom automatyzacji, używając tylko niezbędnych kodów Pythona.

Python jest również najlepszym wzmacniaczem wydajności w automatyzacji testowania oprogramowania. Można się zdziwić, o ile mniej czasu i liczby wierszy potrzeba na napisanie kodów dla narzędzi automatyzacji.

Wniosek

To tylko niektóre z powodów, dla których Python rozwija się z prędkością ponaddźwiękową. Mamy nadzieję, że ten artykuł rzucił dobre światło na język Pythona i jego znaczenie. Więc jeśli ktoś zapyta Cię „dlaczego programowanie w Pythonie?” masz gotową odpowiedź.

Przeczytaj także:

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram