20 cze, 2022
admin2023

Joomla czy WordPress? Odwieczne pytanie webmasterów

Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) to ważna decyzja, która może mieć ogromne konsekwencje dla Twojej witryny. Dostępnych jest wiele, każdy z własnymi zaletami i wadami, a także fanatycznymi fanami przyciągającymi wybraną platformę. Biorąc to pod uwagę, istnieją dwie platformy, które wyróżniają się w zestawie i które można bezpośrednio porównać: WordPress vs Joomla.

Joomla czy Wordpress?

Spis treści

Obie platformy słyną z łatwości obsługi, szerokich możliwości dostosowywania i aktywnych społeczności. Chociaż WordPress i Joomla mają swoje zalety i wady, obie mogą być wykorzystane do tworzenia nowoczesnych, pełnych funkcji witryn – jak więc wybrać, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia?

Nie martw się! Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc, porównując obie platformy w czterech pełnych adrenaliny rundach, aby ustalić, która z nich króluje. Bez zbędnych ceregieli zacznijmy WordPress vs Joomla!

WordPress vs Joomla: 4-rundowe porównanie

Podstawowa różnica między WordPress i Joomla polega na tym, że Joomla zaczynała jako CMS przeznaczony do obsługi witryn podobnych do portali, podczas gdy WordPress był pierwotnie platformą skoncentrowaną na blogach. Jednak w dzisiejszych czasach zarówno WordPress, jak i Joomla doskonale nadają się do obsługi każdego rodzaju witryny.

Z technicznego punktu widzenia zarówno WordPress, jak i Joomla nie są samodzielnymi częściami oprogramowania – działają tylko wtedy, gdy są zainstalowane na serwerze WWW. Zwykle jest to serwer sieciowy, który otrzymujesz od firmy zewnętrznej, a tutaj zalecamy skorzystanie z dhosting.pl.

Jeśli chcesz zbudować witrynę internetową, kluczowym aspektem do przemyślenia jest to, jak wygodna jest konfiguracja oprogramowania internetowego, praca z serwerami i ogólne zajmowanie się technicznymi aspektami procesu.

Tradycyjnie Joomla jest bardziej nastawiona na programistów, którzy nie boją się „ubrudzić sobie rąk” pracując z serwerami. Z drugiej strony WordPress jest bardziej przyjazny dla początkujących i łatwiejszy do rozpoczęcia.

Na przykład powszechna ścieżka do uruchomienia strony internetowej z WordPress jest następująca:

  1. Wybierz hosting dla swojej witryny i załóż konto
  2. Podczas procesu rejestracji wybierz opcję automatycznego zainstalowania WordPressa na swoim koncie hostingowym (tak, nie musisz samodzielnie instalować WordPressa)
  3. Dokończ konfigurację hostingu i zaloguj się do pulpitu WordPress
  4. Skonfiguruj swoją stronę, zainstaluj motyw i kilka potrzebnych wtyczek

Z drugiej strony Joomla nie zapewnia tego rodzaju podejścia bez użycia rąk. Hosty, które zezwalają na Joomla, zwykle nie mają tych niestandardowych procesów instalacyjnych, co oznacza, że ​​będziesz musiał zrobić większość rzeczy samodzielnie.

Nie jesteś jeszcze pewien, co jest dla Ciebie lepsze między WordPress a Joomla? Oto szczegółowe porównanie:

1. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Jeśli porównamy możliwości Search Engine Optimization (SEO) obu platform po wyjęciu z pudełka, Joomla ma niewielką przewagę dzięki umożliwieniu użytkownikom ustawiania meta opisów i słów kluczowych dla nowych artykułów.

Prawdziwe możliwości SEO obu platform nie są widoczne na pierwszy rzut oka, chyba że przyjrzymy się wtyczkom lub rozszerzeniom dostępnym dla tego zadania. Po stronie WordPressa mamy niezwykle popularną wtyczkę Yoast SEO – jest potężna, oferuje wiele funkcji, a co najważniejsze, każdy może się z nią uporać w ciągu kilku minut.

Yoast kategoryzuje Twój wynik SEO w różnych obszarach, używając systemu sygnalizacji świetlnej w kolorach czerwonym, żółtym lub zielonym. Ponadto wtyczka dokładnie informuje, jak poprawić swój wynik w każdym obszarze – a jeśli to nie wystarczy, ocenia również czytelność Twojego posta .

Podczas naszych testów stwierdziliśmy, że Easy Frontend SEO (EFSEO) jest najlepszym odpowiednikiem Yoast w Joomla. Umożliwia wykonywanie wielu takich samych zadań — takich jak edytowanie metainformacji — bezpośrednio w interfejsie witryny, a także zawiera przydatny tryb automatyczny do generowania tych danych bez wkładu użytkownika.

Jednak jasne jest, że tak poręczny jak EFSEO, nie może się równać z Yoastem. W związku z tym runda pierwsza WordPress vs Joomla trafia do WordPressa.

2. Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, każdy system jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo – więc pytanie brzmi: która platforma jest bezpieczniejsza po wyjęciu z pudełka?

Ze względu na swoją popularność WordPress ma ogromne wyzwanie, jeśli chodzi o luki w zabezpieczeniach. Każda instalacja WordPressa jest wyjątkowa dzięki tysiącom wtyczek  (jest wtyczka do wszystkiego, od tworzenia wykresów po używanie zamienników obrazów, katalogowanie i konwertowanie) i motywów dostępnych dla CMS.

Chociaż jest to zdecydowanie pozytyw, jest to również koszmar z punktu widzenia bezpieczeństwa – nie można upewnić się, że każda wtyczka spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa i pozostaje kompatybilna z nowszymi wersjami platformy.

Co więcej, WordPress nie jest dostarczany z podstawowymi funkcjami, takimi jak wymuszanie połączenia Secure Socket Layer (SSL) na pulpicie nawigacyjnym – musisz zmodyfikować jego pliki podstawowe, aby to umożliwić – lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). W rzeczywistości większość zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa opiera się wyłącznie na wtyczkach.

Z drugiej strony, Joomla oferuje zarówno opcję wymuszania połączeń przez SSL, jak i opcję 2FA. Ponadto oferuje własny zestaw rozszerzeń bezpieczeństwa, a jego twórcy utrzymują listę tych rozszerzeń ze znanymi lukami .

Druga runda WordPress vs Joomla trafia do Joomla.

3. Potencjał dostosowywania

Omówiliśmy już pewne podstawy, jeśli chodzi o wtyczki WordPress i rozszerzenia Joomla. Oba systemy CMS mają własną listę wtyczek dla najbardziej wyobrażalnych przypadków użycia – chociaż WordPress wygrywa z powodu samej liczby.

Jednak patrząc na najlepsze wtyczki w każdym odpowiednim CMS, uważamy, że oferty WordPressa mają bardziej subiektywny „polski”. Nie musisz nam wierzyć na słowo – proste porównanie dwóch narzędzi, o których już wspominaliśmy, Yoast SEO i EFSEO (pokazane w tej kolejności), odzwierciedla to:

Porównanie Yoast SEO vs EFSEO.

Podczas gdy ten drugi oferuje tyle samo funkcji, co jego odpowiednik WordPress, ten pierwszy zapewnia ogólnie lepsze wrażenia.

Idąc dalej, jeśli chodzi o dostosowywanie stylu witryny, po jednej stronie znajdują się motywy WordPress, a po drugiej szablony Joomla, a ta sama historia powtarza się tutaj, jak w przypadku wtyczek. Nie tylko łatwiej jest znaleźć wysokiej jakości motywy WordPress, ale także często oferują wyższy poziom wsparcia i przeważnie lepsze wrażenia.

Trzecia runda trafia do WordPressa.

4. Zarządzanie treścią i potencjał

Zarówno WordPress, jak i Joomla to złożone systemy CMS, umożliwiające użytkownikom tworzenie i zarządzanie niemal każdym rodzajem witryny. Chociaż WordPress często kojarzy się z prostymi blogami , jest to również świetne rozwiązanie dla stron docelowych  i jeszcze bardziej złożonych witryn.

Z drugiej strony Joomla słynie ze swojej złożoności – chociaż oferuje fantastyczną dokumentację. Witryna zbudowana z Joomla może ewoluować w co tylko zechce, ale krzywa uczenia się jest znacznie bardziej stroma dla użytkowników bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych.

Pomimo równych możliwości, jeśli chodzi o sam potencjał, można śmiało powiedzieć, że WordPress umożliwia użytkownikom stosunkowo łatwe zarządzanie ich treścią. Każdy może zainstalować platformę i wybrać sposób tworzenia postów, stron lub niestandardowych typów postów  w ciągu kilku minut, podczas gdy Joomla jest mniej wybaczająca.

Biorąc to wszystko pod uwagę, musimy przyznać ostatnią rundę WordPress vs Joomla temu pierwszemu, co daje ogólny konkurs na WordPress!

Wniosek

Pod pewnymi względami Joomla jest bardziej elastyczna niż WordPress. Oferuje niesamowicie konfigurowalny system, który może przybrać niemal dowolny kształt, i umożliwia wdrożenie wielu małych dostosowań bez polegania na rozszerzeniach. Jednak pomiędzy WordPress a Joomla może być tylko jeden zwycięzca, a korona musi trafić do WordPressa .

Pokonuje Joomla, jeśli chodzi o SEO, możliwości dostosowywania i zarządzanie treścią – więc wybór jest jasny. Co więcej, WordPress jest po prostu prostszy do zdobycia dla nowych użytkowników, a jego popularność daje mu dodatkową przewagę, zapewniając użytkownikom lepszą strukturę wsparcia – jest to wisienka na torcie WordPress.

Przeczytaj także:

Współpracujemy z CODEXO

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram