Pozycjonowanie lokalne (local SEO) ma na celu zwiększenie widoczności serwisu w danym regionie lub mieście. Optymalizacją strony pod tym kątem powinny zajmować się przede wszystkim firmy usługowe, ponieważ frazy o określonej lokalizacji należą do najpopularniejszych w zapytaniach wyszukiwarek.
Restauracje, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, hydraulicy, a nawet lekarze – potencjalnemu klientowi zależy na tym, aby usługa była blisko, tania, a na dodatek miała pozytywne opinie. Pozycjonowanie lokalne pozwala szybko i łatwo znaleźć interesującą Cię usługę, a firmy mogą obniżyć koszty promocji swojego biznesu w Internecie. Jak pozycjonować się lokalnie, aby dobrze prezentować się w wynikach wyszukiwania?
W dzisiejszych czasach smartfon z dostępem do Internetu to podstawowa baza danych z informacjami o produktach i usługach. Po to sięgasz, gdy chcesz znaleźć dobrą restaurację w swojej okolicy lub zmienić opony z lata na zimę. Wpisujesz interesującą Cię frazę w wyszukiwarkę i otrzymujesz kompendium firm i usług. Co ciekawe, zdarza się to również wtedy, gdy wyszukujesz tylko frazę typu „fryzjer” bez podania miasta. Wynika to z geolokalizacji wyników wyszukiwania, która umożliwia określenie położenia geograficznego za pomocą GPS lub adresu IP urządzenia.
Praktycznie nikt już nie korzysta z tradycyjnych map papierowych, ponieważ zostały one zastąpione technologiami, które nie tylko prowadzą użytkownika do celu, ale także pokazują ciekawe miejsca po drodze. Geolokalizacja określa lokalizację użytkownika i pozwala dopasować do niej reklamy, firmy i usługi. Przydaje się również do lokalnego pozycjonowania serwisu.
Geolokalizacja wpływa na wynik wyszukiwania, ale to nie jedyne działanie, które firmy lub serwisy powinny wziąć pod uwagę przy pozycjonowaniu stron. Nadal ważna jest optymalizacja strony pod kątem fraz z nazwami miast lub regionów w celu poprawy lokalnego SEO.
Działania mające na celu skuteczne pozycjonowanie lokalne powinny być priorytetem zwłaszcza dla małych firm, które poszukują swojej grupy docelowej w danym regionie: gastronomii, usług budowlano-remontowych, fryzjerów i kosmetyczek, kwiaciarni, warsztatów samochodowych oraz usług specjalistycznych. Pojawienie się danego zapytania regionalnego wysoko w wynikach wyszukiwania znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że klient skorzysta z danej usługi.
Jeśli posiadasz domenę firmową, należy zadbać o lokalną optymalizację treści. Szczególnie firmy, których biznes ukierunkowany jest na lokalnego klienta, muszą pamiętać o kilku istotnych z punktu widzenia lokalnego SEO czynnikach, takich jak:
Tag Google Maps , który szybko i dokładnie pomoże klientowi znaleźć lokalizację firmy.
Działania off-site, czyli działania zewnętrzne mające wpływ na optymalizację serwisu pod kątem SEO, powinny być skuteczne również w ujęciu lokalnym. Ważne jest tutaj tzw. pozyskiwanie linków, które będą prowadzić lub nawiązywać do działalności firmy. W przypadku pozycjonowania zewnętrznego musisz również zadbać o:
Google Moja Firma to internetowy profil biznesowy, który wpływa na pozycjonowanie lokalne. To kolejna niezbędna akcja, na której powinien skupić się właściciel firmy chcący dotrzeć do użytkowników w danym regionie. Ten link w połączeniu z Google Maps odsyła do strony głównej firmy, wpływając pozytywnie nie tylko na lokalne SEO, ale także na wiarygodność marki.
Uruchomienie tej usługi jest bardzo proste – a co ważne, działa niezależnie od tego, czy posiadasz stronę firmową, czy nie. Wszystko, co musisz zrobić, to skonfigurować profil, postępując zgodnie z podanymi instrukcjami. Musisz podać nazwę firmy, profil działalności, adres fizyczny, dane kontaktowe, godziny otwarcia i opcjonalnie adres strony głównej. Taki profil biznesowy zwiększa szanse na pojawienie się Twojej usługi w wyszukiwarkach SERP, a potencjalnym klientom ułatwi jego weryfikację i docelowo – skorzystanie z Twojej oferty.
Google Moja Firma wpływa również na interakcję z klientem, ponieważ może on opublikować swoją ocenę i opinię. Ten czynnik pomoże podnieść poziom świadczonych usług i zweryfikować, co działa źle, a czego nadal należy się trzymać w swoim biznesie. Należy jednak pamiętać, że zbyt wiele negatywnych recenzji może mieć bardzo negatywny wpływ na biznes, który w oczach klientów stanie się nierzetelny i w efekcie zostanie przeoczony. Warto, a nawet trzeba dbać o dobre recenzje, zachęcając zadowolonych konsumentów do pozostawiania pozytywnych opinii na profilu internetowym firmy.
Nie każdy produkt czy usługa jest w stanie zdominować rynek światowy, choć nie oznacza to, że nie może odnieść sukcesu w swojej branży. W wielu przypadkach, gdy firma działa typowo regionalnie, nie ma sensu pozycjonować się na frazy ogólne, które będą skutkowały wysokim współczynnikiem odrzuceń. Kto powinien wybrać lokalne SEO? Pozycjonowanie lokalne to dobra aktywność dla wszystkich firm, ale najbardziej korzystna dla małych i średnich firm i usług, które mają szansę przebić się na konkurencyjnym rynku.