25 paź, 2022
admin2023

Czysty HTML vs WordPress? Co lepsze?

WordPress i HTML to dwa najpopularniejsze obozy twórców stron internetowych.

HTML czy Wordpress - co wybrać?

Spis treści

Jeśli nigdy wcześniej nie programowałeś, koncepcja stworzenia strony internetowej od podstaw przy użyciu HTML może wydawać się naprawdę trudna. Na szczęście na dzień dzisiejszy WordPress istnieje i pozwala łatwo zarządzać treścią bez znajomości HTML.

Jednak zarówno WordPress, jak i HTML mają swoje wady i zalety w zależności od Twoich potrzeb. Ten artykuł pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Główna różnica między WordPressem a HTML polega na tym, że tworzenie strony internetowej za pomocą WordPressa nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej, podczas gdy kodowanie jej od podstaw przy użyciu HTML ma bardziej stromą krzywą uczenia się, ale daje większą kontrolę. Co więcej, strona stworzona za pomocą samego HTML będzie dość prosta, a uczynienie jej bardziej dynamiczną będzie wymagało dodatkowego kodu CSS i JS.

Przejdźmy do szczegółowej recenzji każdego z nich!

Poznajemy WordPressa

Logo WordPressa.

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie, zarządzanie i modyfikowanie treści witryny za pomocą obszaru administracyjnego zaprojektowanego specjalnie z myślą o przyjazności dla użytkownika. Nie wymaga od użytkowników zrozumienia kodowania, aby zacząć z niego korzystać.

Ponad 30% wszystkich stron w Internecie korzysta z WordPressa, dzięki czemu WordPress jest najbardziej znanym CMS na rynku. Jest używany przez ogromne firmy medialne, takie jak The New York Times , MTV News  i wiele innych.

Pamiętaj, że istnieją dwie różne platformy WordPress, a mianowicie WordPress.org i WordPress.com. Ważne jest, aby ich obu nie pomylić.

WordPress.org to CMS typu open source. To tutaj możesz pobrać oprogramowanie i znaleźć wiele darmowych wtyczek i motywów. Jest to również ta, którą powinieneś wybrać, jeśli chcesz stworzyć stronę internetową i mieć możliwość swobodnego wyboru własnej domeny i wybrania usługi hostingowej.

Tymczasem WordPress.com to samoobsługowa wersja WordPressa. Chociaż jest łatwiejszy w użyciu, istnieją pewne ograniczenia dotyczące swobodnego zarządzania treścią.

Rzućmy okiem na niektóre zalety i wady WordPressa:

Plusy

  • Rozpoczęcie pracy z WordPressem jest łatwe, ponieważ nie potrzebujesz żadnych umiejętności technicznych, aby wiedzieć, jak z niego korzystać. Pozwala to prawie całkowicie wyeliminować potrzebę znajomości kodowania. Podczas wykonywania codziennych zadań związanych z zarządzaniem witryną platforma jest specjalnie zaprojektowana tak, aby była bardzo przyjazna dla początkujących. Słynie z 5-minutowej instalacji.
    Zamiast kodowania większość czynności można wykonać za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Pozwala na:  
    • Tworzenie lub aktualizację zawartości i strony.
    • Dostosowanie funkcjonalności i wygląd swojej witryny.
    • Ulepszanie i zarządzanie SEO.
  • WordPress jest wysoce konfigurowalny. Możesz łatwo uaktualnić swoją witrynę za pomocą wtyczek i korzystać z różnych gotowych motywów. Pamiętaj, że platforma ma potężną liczbę wtyczek w oficjalnym katalogu wtyczek i tysiące więcej, jeśli przyjrzysz się bliżej katalogowi motywów . Istnieje również wiele sklepów internetowych, które oferują wtyczki i motywy WordPress w przystępnej cenie, takie jak My Theme Shop . Wtyczki działają jako rozszerzenia kodu, aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność i moc witryny. Tymczasem motywy służą do dostosowywania wyglądu Twojej witryny.
  • WordPress ciągle się rozwija, ponieważ jest open-source. Każdy może współtworzyć WordPressa – pomagając w naprawianiu problemów i błędów itp.; mogą również tworzyć i rozwijać własne motywy i wtyczki WordPress. Pomaga to w szybkim rozwoju WordPressa, ponieważ platforma zawsze staje się lepsza, gdy pojawia się nowa wersja lub aktualizacja.

Minusy

  • WordPress jest zbudowany na PHP i MySQL. Na szczęście nie musisz się martwić, ponieważ możesz korzystać z WordPressa bez znajomości PHP i MySQL. Aby jednak wprowadzić bardziej zaawansowane dostosowania, których nie oferują wtyczki ani motywy, musisz znać niektóre języki skryptowe, takie jak HTML, CSS i JavaScript, których nauczenie się może zająć trochę czasu.
  • Jesteś zobowiązany do okresowego zarządzania i dbania o swoją stronę internetową i musisz upewnić się, że nie ma żadnych problemów ze zgodnością. Dlatego będziesz musiał utrzymywać swoją witrynę WordPress i jej aspekty – takie jak wtyczki i motywy – zawsze aktualne. Jeśli masz mało czasu na utrzymanie witryny WordPress, możesz po prostu skorzystać z usługi hostingowej, która zapewnia codzienne kopie zapasowe i aktualizacje witryny, pomagając w utrzymaniu bezpieczeństwa witryny WordPress.

Poznawanie HTML

Ikona pliku HTML.

HTML lub Hyper-Text Markup Language to język znaczników zawierający znaczniki używane do klasyfikowania elementów na stronie internetowej.

HTML jest używany razem z CSS i JavaScript do tworzenia stron internetowych. Zapewnia podstawową strukturę stron, która jest później ulepszana przez CSS i JavaScript.

CSS pomaga wizualnie stylizować podstawową strukturę klasyfikowaną przez HTML i kontroluje sposób formatowania układu treści i prezentowania go użytkownikom.

JavaScript jest używany do uczynienia strony internetowej interaktywną i kontroluje zachowanie różnych elementów treści w odpowiedzi na działania użytkownika.

Z technicznego punktu widzenia HTML i CSS nie są językami programowania – to struktura zawartości strony i informacje o stylu. Podczas gdy JavaScript jest językiem programowania opartym na logice.

Poza tym WordPress faktycznie może być generowany za pomocą HTML jako statyczna strona internetowa.

Pozwoli Ci to zarządzać treścią tak łatwo, jak w WordPressie, ale opublikuje wszystko jako statyczną stronę HTML z dużą szybkością ładowania strony.

Rzućmy okiem na zalety i wady HTML, aby lepiej go odróżnić.

Plusy

  • Mniejsza potrzeba tworzenia kopii zapasowych i ponieważ statyczne witryny HTML nie są stale aktualizowane, wystarczy utworzyć kopię zapasową za każdym razem, gdy wprowadzasz zmianę, co realistycznie nie jest zbyt częste. To samo dotyczy aktualizacji. Ponieważ aktualizacje języka skryptowego są bardzo nieliczne, będziesz musiał się tym martwić znacznie mniej niż w przypadku WordPressa.
  • Używając HTML w swojej witrynie, możesz kontrolować prawie wszystko w swojej witrynie. Ponieważ budujesz swoją witrynę od podstaw przy użyciu języka znaczników, dostęp i modyfikowanie kodu jest łatwiejsze niż w przypadku WordPressa. Dzięki temu jest znacznie bardziej elastyczny przy integracji niektórych dodatkowych funkcji. Na przykład, chociaż WordPress używa wtyczek schematów , możesz łatwo zastosować znaczniki schematu w statycznej witrynie HTML za pomocą kodu.
  • Witryny HTML zużywają mniej zasobów. Może działać na tańszym serwerze z mniejszymi zasobami, ponieważ w przeciwieństwie do WordPressa nie potrzebuje serwerów PHP ani MySQL.

Minusy

  • HTML zdecydowanie nie jest przyjazny dla początkujących. Statyczny HTML jest dobry do budowania podstawowej strony internetowej. Musisz jednak trochę zakodować, jeśli chcesz zaktualizować zawartość, a także przepisać kod CSS, jeśli chcesz zmienić wygląd witryny.
  • Wysokie koszty utrzymania są nieuniknione, jeśli chcesz zbudować swoją stronę internetową za pomocą HTML. Jeśli nie masz możliwości kodowania, będziesz musiał zapłacić programiście za wprowadzenie tych zmian lub wykonanie aktualizacji. Oczywiście sam możesz nauczyć się kodowania . W WordPressie możesz to po prostu zrobić bez żadnej pomocy. Biorąc to pod uwagę, witryna HTML może kosztować znacznie więcej niż witryna WordPress.

Który wybrać?

Czy po zapoznaniu się z zaletami i wadami WordPressa i HTML masz jaśniejsze pojęcie, który z nich jest lepszy dla Twojej witryny?

Jeśli Twoja witryna nie wymaga aktualizacji, regularnych zmian ani żadnych dodatkowych treści, HTML jest lepszym wyborem, ponieważ przyspiesza działanie witryny.

Jeśli chcesz rozwijać swoją witrynę biznesową i stale ją aktualizować, WordPress jest najlepszym wyborem. Dlaczego tak?

Dzięki WordPressowi możesz samodzielnie zarządzać swoją witryną, nawet bez umiejętności technicznych. Możesz także tworzyć treści i strony, których potrzebujesz, kiedy tylko chcesz. Ponadto istnieje wiele wtyczek, które zasilają funkcje Twojej witryny i rozwijają Twój biznes, na przykład:

  • WordPress jest przyjazny dla SEO, ale możesz go łatwo zoptymalizować za pomocą wtyczek SEO , takich jak Yoast SEO .
  • Jeśli prowadzisz sklep internetowy, możesz łatwo nim zarządzać za pomocą wtyczek e-commerce , takich jak WooCommerce .
  • Możesz także zintegrować swoją strategię content marketingu ze strategią e-mail marketingu, po prostu za pomocą wtyczek. Zacznij budować listę e-mailową za pomocą wtyczki, takiej jak MailChimp , aby utrzymać relacje z klientami.
  • Możesz zaoszczędzić czas, automatyzując strategie marketingowe za pomocą wtyczki do automatyzacji marketingu, takiej jak Inboundnow .

Widzisz? Możesz w pełni wykorzystać swoją strategię marketingową online, aby generować leady, regularnie kontaktować się z klientami i dokonywać sprzedaży za pomocą wtyczek WordPress.

Jak zacząć

Jeśli więc chcesz zacząć tworzyć stronę internetową , zarejestruj domenę i dokonaj wyboru między korzystaniem z WordPressa lub HTML.

Jeśli chcesz stworzyć witrynę zasilaną przez WordPress, wystarczy znaleźć dostawcę usług hostingowych .

Po prostu zainstaluj WordPressa i zacznij budować. Po instalacji będziesz musiał wybrać motyw do skonfigurowania i zainstalować kilka wtyczek dla swojej witryny.

Jeśli jednak chcesz korzystać z witryny opartej na języku HTML, musisz dowiedzieć się znacznie więcej, na przykład o tym, jak korzystać z HTML , CSS , PHP i JavaScript , zanim jeszcze zaczniesz budować swoją witrynę.

Wniosek

Jak widzimy, decyzja o wyborze WordPressa lub HTML jako podstawy dla Twojej witryny będzie zależeć od tego, jaki jest Twój główny cel. Oto krótkie podsumowanie tego, co omówiliśmy w tym artykule.

WordPress oferuje wiele opcji, mimo że jest darmowy i open-source:

Plusy

  • Łatwy w użyciu.
  • Wysoce konfigurowalny.
  • Szybki rozwój.

Minusy

  • Stroma krzywa uczenia się, jeśli chcesz korzystać z zaawansowanych funkcji.
  • Problemy z utrzymaniem.

Chociaż HTML pozwala kontrolować wszystko w Twojej witrynie, przed podjęciem decyzji o jego użyciu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

Plusy

  • Rzadsze kopie zapasowe i aktualizacje.
  • Większa kontrola.
  • Potrzebuje mniej zasobów.

Minusy

  • Nie przeznaczony dla początkujących.
  • Wysoki koszt.

Dlatego jeśli chcesz zbudować stronę internetową, która nie wymaga żadnych zmian treści ani aktualizacji, dobrym wyborem jest statyczny HTML. Ale WordPress to doskonały wybór, jeśli chcesz regularnie rozszerzać swoją witrynę, dodając treści.

Jeśli nadal nie masz pewności, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, sprawdź inne alternatywy dla WordPressa.

Przeczytaj także:

Należymy do CODEXO | IT AGENCJA

Uwaga! Korzystamy z ciasteczek „Cookies”! Jeśli Ci to nie odpowiada, opuść naszą stronę.

POLECAMY:
  • Klimatyzacja Kraków
  • Wentylacja Krakówrekuperacja Kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone  ©WDesign 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram